Odkryj w dziecku miłość do muzyki

Już od pierwszych chwil życia dziecka chcesz dać mu wszystko to, co najlepsze. Wiele rodziców – jeszcze w okresie oczekiwania na pociechę – snuje plany, kim ich syn lub córka będą, gdy dorosną, jakimi będą uczniami, co będzie ich interesowało i cieszyło. Mija kilka lat, a Ty odkrywasz w młodym człowieku wiele talentów. Widzisz jego energię do działania i wesołe przytupywanie w rytm każdej zasłyszanej muzyki. Czy przypadkiem w Twoim domu nie mieszka przyszły Isaac Albéniz lub Johannes Brahms?

Co wskazuje na to, że Twoja pociecha ma talent?

Wiele małych dzieci przejawia zainteresowanie muzyką. Wyciszają się, gdy słyszą kojący śpiew mamy, biały szum lub relaksacyjne ścieżki dźwiękowe z odgłosami natury. Przedszkolaki chętnie biorą udział w zabawach ruchowych z elementami tańca czy rytmice. W domu nie przestają nucić, chętnie komponują własne utwory, a do dźwięku klaszczą w dłonie lub robią piruety. Jeżeli muzyka mogłaby być stale obecna w życiu kilkulatka to znak, że jest nią żywo zainteresowany. Jak rozwinąć tę pasję? Jedną z możliwości jest zapisanie dziecka na lekcję gry na instrumentach. Na początek najlepiej wybrać klawiszowe, czyli pianino lub keyboard. Zobacz, dlaczego!

Dlaczego warto zapisać dziecko na naukę gry na instrumentach?

Nauka gry na instrumentach klawiszowych to świetny pomysł na spędzanie wolnego czasu i rozwijanie muzycznego talentu. Jednak to nie tylko dobra zabawa czy inspirujące hobby. Dziecko, które bierze lekcje pianina czy keyboardu:
  • rozwija umiejętności manualne, ćwicząc palce i całe dłonie
  • doskonali swój umysł, ponieważ granie wymaga ogromnej koncentracji i zaangażowania
  • poprawia zdolność do koncentracji – małe dzieci mają problem, żeby skupić swoją uwagę na dłużej. Uczą się tego podczas gry na klawiszowcach
  • uczy się samodyscypliny
  • staje się wrażliwe na sztukę, rozwija swoją estetykę, poczucie piękna
  • rozwija swój słuch muzyczny
Ogromne korzyści, jakie gra na instrumentach przynosi dla biologicznego rozwoju mózgu, potwierdzają badania naukowców z Harvard Medical School. Dowiedli oni, że w trakcie nauki poprawia się komunikacja między lewą a prawą półkulą mózgu. Większa ilość istoty szarej pozytywnie wpływa na kontrolowanie ruchów, a także wzrok i słuch.

Korzyści z rozwoju muzycznego

Warto zainwestować w rozwój muzyczny dziecka, ponieważ liczne badania i opinie specjalistów potwierdzają, że w ten sposób rozwija się też jego inteligencja.
Czy wiesz, że wielu geniuszy to właśnie muzycy grający na instrumentach klawiszowych? Grając, uaktywniają się u nich obydwie półkule mózgowe.
Co to oznacza? I jak rzutuje na inne dziedziny życia? Takie dzieci mają lepszą pamięć operacyjną, a dzięki rozwiniętej wyobraźni przestrzennej łatwiej radzą sobie z przedmiotami szkolnymi, np. matematyką. To jeszcze nie wszystko. Młody wirtuoz pianina szybciej i płynniej czyta, a nauka języków obcych nie sprawia mu większych trudności.
Być może masz w domu przyszłego wirtuoza, a może po prostu Twoje dziecko będzie muzykiem z potrzeby serca. Bez względu na to, czy zwiąże ono swoją przyszłość zawodową z graniem na instrumencie czy robi to, co autentycznie kocha – warto zachęcić je do rozwoju. Wielu rodziców nie jest w stanie samodzielnie nauczyć swoją pociechę gry. Nie mają też w domu instrumentu. Zwrócenie się do zawodowego nauczyciela pozwoli dziecku sprawdzić, na czym w praktyce polega bycie muzykiem i czy rzeczywiście jest to kierunek, w którym chce podążać.